Android

Android Rootlama İşlemi Neden Nasıl Yapılır

Android rootlama işlemi neden nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, android bir telefon root atmak isteyen kullanıcıların sahip olduğu ayrıcalıklar sistem dosyalarının eklenmesi, düzenlemesi ve silinmesi şeklinde olmaktadır. Bu anlamda imkan tanıyan rootlama ile sisteminizde çeşitli değişikliler yapmanız mümkündür. Root erişim sağlayan uygulamaların da kullanımını sağılar. Her ne kadar büyük kolaylık sağladığı düşünülse de bu tip işlemlerin telefonunuza zarar verebileceğini de unutmamanız gerekir. Sonuç olarak olmaması gereken bir çalışma sistemini telefonuna entegre ettiğinizi bilmelisiniz.

Android Cihazlarda Root Nasıl Atılır?

Android rootlama işlemi neden nasıl yapılır diye root işlemi yapmadan önce mutlaka cihazınızda ki verileri yedeklemeniz gerekmektedir. Yedekler alındıktan sonra ise odin, usb sürücü ve root gibi dosyalarınızı da temin etmeniz gerekmektedir. Ancak root dosyasının cihaz ile uyumlu olması da önemlidir. Eğer uyumlu olmazsa cihazınızın açılması mümkün olmamaktadır.

Rootlama Uygulamaları

Eğer bilgisayarınıza ücretsiz indirebileceğiniz rootlama uygulamaları arıyorsanız, bunlardan biri de Kingo Android ROOT olacaktır. Android cihazlarda rootlama telefon geliştirici bir özelliktir. Kingo Android ROOT programı üzerinden rootlama için herhangi bir android cihazını bilgisayara bağlayabilirsiniz. Bu sayede uygulama hemen cihazınıza tanımlanacaktır.

Telefonunuzu rootlamak istiyorsanız bu uygulama mutlaka gerekecektir. Oluşabilecek herhangi bir durum için, içindeki her şeyi bilgisayarınıza senkronize etmektedir. Tüm işlemler sona erince Kingo Android ROOT, kullanıcılarına sadece tek bir seçenek sunmuş olur. Kabul edince de işlemleriniz başlar. Root işlemi çok kısa süren bir işlemdir. Birkaç dakikada biter. Bittikten sonra ise usb bağlantınızı kesmeniz ve programı kapatmanız gerekmektedir. Tebrikler artık rootlu bir telefonunuz var.

root atmak

Root Yetkisini Aldığımda Ne Olacak?

Android rootlama işlemi neden nasıl yapılır diye işlem yapan kullanıcı eline root yetkisini aldıktan sonra cihaz üzerindeki her şeyi kontrol etme gücüne sahip olur.

  • Telefonunuza Rom kurmanız mümkündür.
  • Titreşim aylarları, ekran ayarları, gizli dosyalar, ses şiddeti, işlemci hızı gibi tüm noktaları özelleştirebilirisiniz.
  • Ayrıca marketteki rootlu programları da indirmeniz mümkündür. Ekran görüntüsü almak ve videosunu çekmek adına pek çok rootlu programı kullanabilirsiniz.
  • Eğer düşük hafızalı bir telefonunuz varsa hafıza kartını, A2SD EXT edebilir ve programların yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Root Yaptığımızda Bunun Bize Sakıncaları Ne Olacaktır?

Root uygulamaları ile şu sakıncalara açık olursunuz.

  • Cihazın yazılımına direk müdahale edildiği için pek çok üretici bu işlemden sonra telefonu garanti dışında bırakabilir. Bu sebeple servise göndermeden önce un-root denilen yöntemle eski haline gelmesini sağlamanız iyi olacaktır.
  • Root genelde basit bir işlem olsa da deneyimsiz kişiler elinde kalıcı zararlara sebep olabilir.
  • Root işlemini Türkiye’de kanuni bir engel olmasa da bazı ülkelerde hala yasak olma ihtimali vardır.
  • Root yapılan bir cihaza üreticiler yazılımlarını otomatik olarak gönderemeyebilir. Bu tür durumlarda da internet üzerinden yeni yazılım yüklenmesini ve tüm bu işlemleri kendiniz yapmanız gerekebilir. Bu durum bir avantaja çevrilerek, ülkemize gelememiş güncellemeleri herkesten önce yüklemenizi de sağlayabilir.
  • Baştan savma uygulama yükleyen biriyseniz virüslü uygulamalara denk gelme ihtimaliniz de fazladır. Bu da telefona çok daha fazla zarar verebilir.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu